Με άνεση έκανε το «2 στα 2» το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου  κερδίζοντας (71-41) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» τον Απόλλων Σμύρνης.

Οι παίκτες της Κατερίνας Δελή μετά το πρώτο 10λεπτο (18-21 στο 10’), όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα και δέχθηκαν συνολικά 20 πόντους σε τρεις περιόδους.

Ουσιαστικά από το ημίχρονο μπήκαν οι βάσεις (35-27 στο 20’), αλλά στο τρίτο 10λεπτο κρίθηκαν όλα με το επιμέρους 23-7 των «κυανοκιτρίνων» που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο (58-34 στο 30’). Η τελευταία περίοδος είχε απλώς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Επόμενος αντίπαλος για το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου είναι την επόμενη Τρίτη (3/10, 19:30) εκτός έδρας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ, το Κολλέγιο Ντέρη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 35-27, 58-34, 71-41.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή): Σπέντζος 11 (1 τριπ.), Μπουρβάνης, Παπαδάτος, Χαϊδεμένος 19 (2 τριπ.), Παπαδογιάννης 2, Τζερεμές 8, Κοντογιάννης 10, Βούκσεβιτς 9 (1 τριπ.), Φυλακτάκης 8, Ράβββας 2, Κωτσόπουλος, Τραχίλης 2.