Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε εκτός έδρας του Άρη Πετρούπολης με 65-47, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι «κυανοκίτρινοι» μετρούν πλέον 16 νίκες και 2 ήττες στο πρωτάθλημα, πιστοποιώντας την σταθερά καλή πορεία τους.

Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες της Κατερίνας Δελή είχαν τον έλεγχο (7-23 στο 10’) μέσα από την πολύ καλή τους άμυνα. Με συνεχή πίεση στην άμυνα διατήρησαν μια απόσταση ασφαλείας (19-33 στο 20’) στο πρώτο ημίχρονο από τους γηπεδούχους.

Μάλιστα, την συντήρησαν και στο τρίτο 10λεπτο (31-46 στο 30’) χωρίς να απειληθούν από τον αντίπαλο τους και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση.

Επόμενος αντίπαλος για το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Τρίτη (13/2, 20:00) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» η ομάδα των Γλυκών Νερών, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-23, 19-33, 31-46, 47-65.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή): Σπέντζος, Μπουρδάνης 2, Παπαδάτος 5, Χαϊδεμένος 7, Τζερεμές 7 (2 τριπ.), Κοντογιάννης 12, Φυλαχτάκης 9, Ράββας 9 (1 τριπ.), Κωτσόπουλος 2, Τραχίλης 2, Καπιρέλης 8.