Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των ομάδων  Παίδων και Εφήβων του συλλόγου μας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ.

Πιο συγκεκριμένα…

Οι Παίδες του ΓΣ Περιστερίου μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα ο κατάφεραν  να επιβληθούν  εκτός έδρας ενός πολύ αξιόμαχου αντιπάλου όπως είναι η ομάδα του DEREE.

Στο πρώτο ημίχρονο το αμερικάνικο κολλέγιο κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό, και παίζοντας πιεστική άμυνα προηγήθηκε με 30 -19.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, τα παιδιά του Ανδρέα Ζιάκα, δείχνοντας χαρακτήρα, κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση και περιορίζοντας την επιθετική συγκομιδή των αντιπάλων στους 14 πόντους, έφτασαν στην τρίτη τους διαδοχική νίκη, με τελικό σκορ 44-49.

Οι συνθέσεις δυο ομάδων:

DEREE (Μακρυδήμας):  Μπυταντζώτος 9, Λιμαντζάκης 11, Πασιούρας 6, Χαραλαμπίδης 11,Γκινόπουλς 3, Παρασκευόπουλος 2, Λεγάκης 1, Λειβαδίτης 1.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Ζιάκας, Γκούρας): Κρασσάκης 24, Βησσαρίου 9, Μιχάλης 7, Παπαδόπουλος 5, Μπήλιος 2, Καραμανλής 2, Δ. Ιωάννου, Θεοδωρόπουλος, Ύμερης, Τσαγδούρης, Πετρόπουλος, Άλλεν.

Την επόμενη αγωνιστική (Τρίτη 4/10) ο ΓΣ Περιστερίου υποδέχεται στο «Ανδρέας Παπανδρέου» τον Παναθηναϊκό, που τα τελευταία χρόνια πρωταγωνιστεί σταθερά στα πρωταθλήματα υποδομών.

Από την άλλη…

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η ομάδα των εφήβων του ΓΣ Περιστερίου.

Μετά από μια αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η ομάδα μας ηττήθηκε με 69-66 από την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια και έπεσε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, την οποία πλέον μοιράζονται ο Δούκας κι ο Παναθηναϊκός.

Μάλιστα, το «τριφύλλι» θα είναι ο επόμενος αντίπαλος (Τρίτη 4/10) του εφηβικού στο μεγάλο ντέρμπι για την 4η αγωνιστική, που θα φιλοξενηθεί στο κλειστό Περιστερίου «Ανδρέας Παπανδρέου».

Η σύνθεση της ομάδας μας:

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παναγάκης, Κρητικός): Ιωάννου 10, Τζερμπατζίδης, Χουγκάζ Ν. 6, Ανέστης 13, Στάθης 21(2), Χουγκάζ  Ρ., Φωτόπουλος 5 (1), Καράμπελας 2,  Τσέρσακ,  Στρογγύλης, Σιδέρης, Δομπρογιάννης 9 .