Ο Γ.Σ. Περιστερίου έδωσε το πέμπτο φιλικό του παιχνίδι και κόντρα στο Ρέθυμνο, επικράτησε με 77-69. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησαν δυνατά και στα πρώτα οκτώ λεπτά βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά (20-10) πριν ο Στίβεν Γκρέι κάνει και το +12 ευστοχόντας πίσω από τα 6.75μ. για το 38-26 στο 17ο λεπτό. Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να εκμεταλευτεί την κούραση του Γ.Σ.Π. Και να προσπεράσει με 53-54, ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα τρίποντα των Κι-Κι Κλαρκ και Γκρέι έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στον Γ.Σ.Π. (68-66) ενώ η καλή άμυνα ανέβασε την διαφορά ξανά στους δέκα πόντους (77-67 δια χειρός Γκρέι). Από το 36ο λεπτό έως και δέκα δευτερόλεπτα πριν την λήξη, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις τρεις πόντους κερδίζοντας την φιλική αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-32, 56-56, 77-69