Σε τρίτο παιχνίδι την Δευτέρα (11/4, 15:00) στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» θα διεκδικήσει η ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου την πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, έπειτα από την ήττα (7-6) από τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ματς που διεξήχθη στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη πρέπει τώρα να αξιοποιήσουν στο έπακρο τον παράγοντα έδρα και να πάρουν το «εισιτήριο» για τους «8» του πρωταθλήματος. Είναι ξεκάθαρα καλύτερη ομάδα από τον αντίπαλο τους, αλλά θα πρέπει να είναι πιο αποτελεσματικοί στο τρίτο παιχνίδι της σειράς.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης υπήρχε ισορροπία (1-1 στο πρώτο 8λεπτο), αλλά στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 2-0 ξέφυγαν, όμως, ο ΓΣΠ απάντησε στο τρίτο 8λεπτο και με το 1-3 έφερε την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Όμως, στην τελευταία περίοδο οι πολίστες του ΠΑΟΚ με το 3-2 πήραν τη νίκη και έστειλαν την σειρά σε τρίτο αγώνα που θα διεξαχθεί την Δευτέρα (11/4, 15:00) στο κολυμβητήριο της «Χωράφας».

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 1-1, 2-0, 1-3, 3-2.

ΠΑΟΚ (Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας 1, Μηλάς, Προσινικλής Ν. 1, Κεχαλάρης 4, Σγουρίδης, Μπαγλατζής, Προσινικλής Π., Κούπμαν 1, Κουγιούνης, Μανθογιάννης.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου, Φάρκας, Φάρμερ 1, Γερακούδης, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χρ., Καρούντζος 2, Αγκόρτσας, Παπασιφάκης 3, Τοράκης, Λαδάς, Δαμίγος, Μυρίλος, Μπιτσάκος Ανδ.

Λούδης: «Ήταν ένα παιχνίδι… κατς»!

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ομάδας πόλο του ΓΣ Περιστερίου Κώστας Λούδης, είχε παράπονα από το σκληρό παιχνίδι του αντιπάλου, το οποίο ανέχθηκαν οι διαιτητές.

«Δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε να είμαστε, δώσαμε το δικαίωμα στους αντιπάλους να κάνουν ένα παιχνίδι… κατς. Το παιχνίδι από ένα σημείο και πέρα, είχε γίνει από σκληρό έως αντιαθλητικό, με την ανοχή των διαιτητών, κάτι που ευνόησε ξεκάθαρα τον ΠΑΟΚ» δήλωσε ο τεχνικός του ΓΣΠ.

Και ο Κώστας Λούδης, συμπλήρωσε: «Την Δευτέρα παίζουμε στην έδρα μας το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς, θεωρώ ότι έχουμε τις δυνατότητες να κερδίσουμε και να προχωρήσουμε στην επόμενη φάση».