Την ήττα (15-6) γνώρισε η γυναικεία ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου από τον Εθνικό στο Κολυμβητήριο της «Χωράφας» για την 17η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Τα κορίτσια του Βαγγέλη Πάτρα έκαναν μεγάλη προσπάθεια, αλλά υπήρχε σημαντική διαφορά δυναμικότητας με τον αντίπαλο.

Ο Εθνικός προηγήθηκε με 4 τέρματα (1-5) στο πρώτο 8λεπτο και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Το επιμέρους 3-3 στο δεύτερο 8λεπτο δεν διαφοροποίησε τα πράγματα, καθώς ο ΓΣΠ υπολείπονταν τεσσάρων τερμάτων (4-8) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους 1-4 οι φιλοξενούμενες απλώς «κλείδωσαν» τη νίκη που ήρθε με τον Γιώργο Μορφέση στον πάγκο, καθώς ο Στέφανος Λέανδρος είχε αποβληθεί στο προηγούμενο παιχνίδι με αντίπαλο τον ΝΟ Βουλιαγμένης στο Λαιμό.

Επόμενος αντίπαλος για την γυναικεία ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου είναι το προσεχές Σάββατο (4/3, 16:00) εκτός έδρας η Βουλιαγμένη για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Τα 8ΛΕΠΤΑ: 1-5, 3-3, 1-4, 1-3.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Πάτρας): Ζαφειράκη, Κολιτσοπούλου 1, Φραγκάκη, Γροζοπούλου, Αποστολίδου 2, Κωνσταντοπούλου, Λουκοπούλου 1, Μπερίκου 1, Πέττα 1, Μπεκρή, Κάσσαρη, Γκοτζιά, Κοβάσεβιτς, Παπασηφάκη, Κικίδου.

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS (Μορφέσης): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 4, Μπορίσοβα 1, Λασκαρίδου, Κοντονή 5, Μπέτα 1, Χατζηκυριακάκη, Άλκ. Μπενέκου 2, Ρακιτζή 1, Κανετίδου 1, Ιόλη Μπενέκου, Άντριους, Μπεκρή, Κατσιμπρή, Κλαψιανού.

Πάτρας: «Το αποτέλεσμα αδικεί την προσπάθεια μας»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Εθνικό ο προπονητής της γυναικείας ομάδας πόλο του ΓΣ Περιστερίου Βαγγέλης Πάτρας, δήλωσε: «Το αποτέλεσμα αδικεί την απόδοση μας. Θεωρώ ότι ήμασταν άτυχοι σε κάποιες φάσεις και έτσι άνοιξε το σκορ τόσο πολύ».