Την ήττα (12-10) γνώρισε η γυναικεία ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου από τον ΑΝΟ Γλυφάδας στο κολυμβητήριο «Αντώνης Δημητρόπουλος» για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι αθλήτριες του Θοδωρή Ανδρεάκου έκαναν μεγάλη προσπάθεια, αλλά στο τέλος δεν μπόρεσαν να τα καταφέρουν απέναντι σ’ έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα υπήρχε ισορροπία (1-1 το πρώτο 8λεπτο), αλλά στη δεύτερη περίοδο οι αθλήτριες του ΓΣΠ πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα (1-3), αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας να έχει αντιδράσει και να προηγείται με 4-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα (7-3 και 8-4), αλλά οι «κυανοκίτρινες» αντέδρασαν και μείωσαν σε 8-7 και 9-8 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Στη συνέχεια η ομάδα της Γλυφάδας ξέφυγε με 3 γκολ (11-8 και 12-9) και πήρε τη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για τη γυναικεία ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου το προσεχές Σάββατο (28/10, 17:00) στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» ο ΝΟ Χανίων για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 1-1, 3-2, 5-4, 3-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Καρύτσα, Νίνου, Μουστακαρία 3, Λούδη, Γρηγοροπούλου 1, Ρουμελιώτη, Κανελλοπούλου, Φράνκι, Ο’Ράιλι 3, Φουντωτού 3, Πιοβάν, Κουρέτα 2, Τσιάρα, Κατσώνη, Κεχαγιόγλου.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Μαμόγλου 5, Λαλούση, Γροζοπούλου, Αποστολίδου, Κόλλια, Πετάση, Μπερίκου 1, Πέττα, Λασκαρίδου, Κάσσαρη 3, Γκοτζιά, Καραγιάννη, Σκαρμούτσου, Λέβι 1.