Την ήττα (10-8) γνώρισε η ανδρική ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου από τον ΠΑΟΚ στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» για την 3η αγωνιστική του G1 της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη είχαν τον έλεγχο από το πρώτο 8λεπτο (3-1) κυριαρχώντας πλήρως, όμως έφτασαν και στο 4-1 και το 5-2 στη δεύτερη περίοδο, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με απόλυτη ισορροπία (5-5).

Στο τρίτο 8λεπτο ο ΠΑΟΚ πήρε ένα προβάδισμα με 0-2 και με την ισορροπία στο τέταρτο 8λεπτο (3-3) μπόρεσε να φτάσει στη νίκη, καθώς οι «κυανοκίτρινοι» δεν μπόρεσαν να ανακτήσουν ξανά τα ηνία στο σκορ.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΓΣ Περιστερίου την προσεχή Τετάρτη (20/4, 20:30) για την 4η αγωνιστική της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης είναι ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 3-1, 2-4, 0-2, 3-3.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Αναγνώστου, Μπιτσάκος Χρ. 1, Παπαδημητρίου, Πρέκας, Χρυσοσπάθης 3, Κουκουμάκης 1, Άντζιτς, Καρούντζος 3, Φώσκολος, Μπεριστιάνος, Τοράκης, Μπιτσάκος Αν., Χόλαντ, Μαστρογιαννάκος, Αλευρίδης.

ΠΑΟΚ (Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας, Λασκαρίδης 2, Προσινικλής Ν., Καπράγκος, Κεχαλάρης 4, Τσολακούδης, Ξυλάς, Ντέλιτς 3, Προσινικλής Π., Κόουπμαν 1, Κουγιούνης, Σιορδίλης, Σάλεχ, Καρατζάς.

Λούδης: «Ήταν πολύ κακή ήττα»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον ΠΑΟΚ, ο προπονητής της ομάδας του ΓΣ Περιστερίου, Κώστας Λούδης, δήλωσε: «Ήταν μια πολύ κακή ήττα. Ένα παιχνίδι που το ελέγχαμε από την αρχή και το ρυθμό και το σκορ καθώς προηγηθήκαμε με 4-1. Από εκείνο το σημείο και μετά πήγαμε σε πολύ βιαστικές επιλογές στην επίθεση χωρίς λόγο με αποτέλεσμα να δώσουμε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ροκανίσει τη διαφορά να ισοφαρίσει».

Και πρόσθεσε: «Εκεί άλλαξε και η ψυχολογία. Ο ΠΑΟΚ πίστεψε ότι μπορεί να πάρει τη νίκη, είχαμε κακές επιλογές στην επίθεση και δίκαια ηττηθήκαμε».