Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η ομάδα πόλο των ανδρών του ΓΣ Περιστερίου, που επικράτησε στα πέναλτι με 12-10 του Παναθηναϊκού (κ.α. 8-8) και έκανε το πρώτο βήμα στο Κότορ του Μαυροβουνίου όπου διεξάγεται ο Η’ όμιλος των προκριματικών του Eurocup (21-24/9).

Οι μαχητές του Κώστα Λούδη έκαναν μεγάλη προσπάθεια και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη στ ξεκίνημα της ευρωπαϊκής τους πορείας.

Επόμενος αντίπαλος για τους «κυανοκίτρινους» είναι το πρωΐ του Σαββάτου (23/9, 11:00) το Ανόβερο, ενώ το ίδιο βράδυ (23/9, 21:00) θα αναμετρηθεί με την Ισπανική Τεράσα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά (0-2) στο πρώτο 8λεπτο, το Περιστέρι αντέδρασε άμεσα (2-0) στη δεύτερη περίοδο, όμως στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» μπήκαν πιο επιθετικά και με επιμέρους σκορ 1-4 πήραν τον έλεγχο.

Ωστόσο στο τέταρτο 8λεπτο οι παίκτες του Κώστα Λούδη ήταν σπουδαίοι και με επιμέρους σκορ 5-2 ισοφάρισαν (8-8) στέλνοντας τον αγώνα στα πέναλτι, όπου οι «κυανοκίτρινοι» ήταν πιο αποτελεσματικοί και έφτασαν στη νίκη.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 0-2, 2-0, 1-4, 5-2, 4-2 (πεν.).

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Αναγνώστου, Άντζιτς 2, Τοράκης, Πρέκας, Μπεριστιάνος, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χρ. 2, Καρούντζος 2, Φώσκολος, Χρυσοσπάθης 3, Παπαδημητρίου, Μπιτσάκος Ανδ. 3, Χόλαντ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Μάζης): Ριστίσεβιτς, Δευτεραίος, Κανδανολέων, Ζερβουδάκης, Νικολαΐδης 2, Στίβενσον 1, Μπραΐμης 1, Σγουρίδης, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης 2, Αγκόρτσας, Αλβέρτης 3 Κρατημένος.