Παίζοντας πολύ καλά από το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα πόλο των ανδρών του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε άνετα (11-5) του ΝΟ Χανίων στο Κολυμβητήριο της «Χωράφας» για την 3η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη από το πρώτο 8λεπτο είχαν το «πάνω χέρι» (3-2) και στη δεύτερη περίοδο διεύρυναν το σκορ (3-1). Η πολύ καλή τους άμυνα κράτησε ανέπαφη την εστία του Σαλτερή και ουσιαστικά στο τρίτο 8λεπτο «κλείδωσε» τη νίκη με το επιμέρους 3-0, ανεβάζοντας το σκορ εκείνη τη στιγμή στο 9-3.

Οι «κυανοκίτρινοι» ήταν ξεκάθαρα καλύτεροι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τους, παρότι το τελευταίο διάστημα αρκετά προβλήματα τραυματισμών δεν τους επιτρέπουν να δουλέψουν όπως επιθυμούν. Όμως, δείχνουν χαρακτήρα και παίρνουν τις νίκες.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα πόλο των ανδρών του ΓΣ Περιστερίου είναι το προσεχές Σάββατο (29/10, 6μ.μ.) εκτός έδρας το Π. Φάληρο για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 3-2, 3-1, 3-0, 2-2.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Σαλτερής, Καζάζης 1, Τοράκης, Πρέκας 1, Γερακούδης 2, Κουκουμάκης 1, Μπιτσάκος Χρ., Καρούντζος 2, Φώσκολος, Χρυσοσπάθης 2, Τσαχιλίδης, Λαδάς 1, Χόλαντ, Μπιτσάκος Ανδ. 1, Μαστρογιαννάκος.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Βουλγαράκης): Λεβεντάκης, Παππάς, Πολύζος, Μητράκης, Αγιοργούσης 1, Μπατάκης 1, Νικολαΐδης, Χαριτάκης 1, Λουίς Ντα Σίλβα 1, Σολειμενιπάκ 1, Σπάχιτς, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Μαραγκουδάκης.

Λούδης: «Ο στόχος επετεύχθη»

Ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα με το ΝΟ Χανίων, ήταν ο προπονητής της ομάδας πόλο των ανδρών του ΓΣ Περιστερίου Κώστας Λούδης.

«Επετεύχθη ο στόχος που ήταν η νίκη» ήταν το πρώτο σχόλιο του μετά το τέλος του αγώνα και συμπλήρωσε: «Η ομάδα μας παρά τα προβλήματα που έχει με τις συνεχείς απουσίες, δείχνει ότι βρίσκει ρυθμό και θέλω να πιστεύω πως με την έλευση και του Άγγελου Φώσκολου σε λίγο χρονικό διάστημα θα είναι όπως πρέπει! Τώρα απλώς χρειαζόμαστε λίγο χρόνο και παράλληλα προετοιμαζόμαστε για το εκτός έδρας παιχνίδι με το Παλαιό Φάληρο, όπου θέλουμε να πάρουμε άλλη μια νίκη, πριν μπούμε σε μια σημαντική τριάδα δύσκολων αναμετρήσεων. Με τον Απόλλωνα και τη Βουλιαγμένη εντός έδρας και τον ΠΑΟΚ εκτός».