Παίζοντας εξαιρετικά και με πολύ καλή άμυνα η ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 17-7 στο Κολυμβητήριο της «Χωράφας» για την 7ηαγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών. Επόμενος αντίπαλος για τον ΓΣΠ το επόμενο Σάββατο (27/11, 18:00) εκτός έδρας η ομάδα της Χίου στο πρώτο παιχνίδι του δευτέρου γύρου.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη από το πρώτο 8λεπτο (3-1) επέβαλλαν τον ρυθμό τους πιέζοντας τον αντίπαλο τους και «χτύπησαν» πολλές φορές στην κόντρα. Το επιμέρους 4-2 στην δεύτερη περίοδο αποτέλεσε την βάση για την επικράτηση του ΓΣ Περιστερίου απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που ήταν σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση. Ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα μαρτυρά την πολύ καλή επίδοση των «κυανοκιτρίνων» που διεύρυναν την διαφορά στα δυο τελευταία 8λεπτα φτάνοντας σε μια εμφατική νίκη, που πιστοποιεί με τον καλύτερο τρόπο την πρόοδο της ομάδας…

Περιστέρι (Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου 1, Φάρκας 3, Φάρμερ 1, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης 2, Μπιτσάκος Χρ. 1, Καρούντζος 2, Αγκόρτσας 1, Παπασηφάκης 1, Τοράκης 1, Λαδάς 1, Σαλτερής, Μυρίλος 2, Μπιτσάκος Αν.

Παναθηναϊκός (Λαζαρίδης): Γαβαλάς, Δανούρδης, Ζαχόπουλος, Ξενάκης 3, Κουρλιάφτης 1, Σιαμάς Χρ., Σιαμάς Λ., Πανταζόπουλος 1, Ρομπόπουλος 1, Ζερβουδάκης, Βέκος, Παπαβασιλείου, Τριχάς, Δευτεραίος 1, Ιγνατιάδης.

Λούδης: «Είχαμε πλουραλισμό, σκόραραν σχεδόν όλοι»!

Ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του κόντρα στον Παναθηναϊκό ήταν ο προπονητής του ΓΣ Περιστερίου Κώστας Λούδης. «Ήταν άλλο ένα παιχνίδι που η ομάδα δείχνει ένα πολύ καλό χαρακτήρα, ήταν σταθερή και πήρε το θετικό αποτέλεσμα όπως συνέβη και κόντρα στον Βόλο και τα Χανιά, όπου σκοράραμε αρκετά. Είχαμε πλουραλισμό , σχεδόν όλοι σκόραραν» δήλωσε ο τεχνικός των «κυανοκιτρίνων» και συμπλήρωσε: «Σίγουρα θέλω μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνα, καθώς θα μπορούσαμε να δεχθούμε λιγότερα γκολ. Το σημαντικό είναι πως η ομάδα δείχνει μεγάλη σταθερότητα, που είναι το ζητούμενο για να είμαστε μέσα στους στόχους που έχουμε θέσει για την φετινή χρονιά».