Την ισοπαλία (6-6) πήρε η ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου απέναντι στον Παναθηναϊκό στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, στο κολυμβητήριο της Χωράφας.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη είχαν την ευκαιρία να φτάσουν στη νίκη, καθώς είχαν ένα προβάδισμα δυο τερμάτων στο τέλος του τρίτου 8λεπτου, αλλά η έλλειψη αποτελεσματικότητας στην τελευταία περίοδο κόστισε στους «κυανοκίτρινους» που έχασαν την ευκαιρία να φτάσουν στη νίκη.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (1-1 στο πρώτο 8λεπτο) και οι δυο ομάδες ήταν πιο προσηλωμένες στην άμυνα. Στη δεύτερη περίοδο, το επιμέρους 3-2 έδωσε «αέρα» στον ΓΣ Περιστερίου, που έκλεισε το τρίτο 8λεπτο με διαφορά δυο τερμάτων (6-4). Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Κώστα Λούδη δεν σκόραραν και ο Παναθηναϊκός με το 0-2 ισοφάρισε και πήρε την ισοπαλία.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΓΣ Περιστερίου το επόμενο Σάββατο (21/10, 16:00) τα Χανιά εκτός έδρας για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 1-1, 3-2, 2-1, 0-2.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Αναγνώστου, Μπιτσάκος Χρ. 1, Παπαδημητρίου, Πρέκας, Χρυσοσπάθης 1, Κουκουμάκης, Άντζιτς, Καρούντζος 3, Φώσκολος, Μπεριστιάνος 1, Τοράκης, Μπιτσάκος Ανδρ., Χόλαντ, Μαστρογιαννάκος, Αλευρίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μάζης): Ριστίσεβιτς, Δευτεραίος 1, Κανδανολέων, Ζερβουδάκης, Νικολαΐδης, Στίβενσον 1, Μπραΐμης, Σγουρίδης 1, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης, Αγκόρτσας, Αλβέρτης 2, Κρατημένος, Χωματάς, Χάρης.

Λούδης: «Είχαμε αδικαιολόγητο εκνευρισμό στο τελευταίο 8λεπτο»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ο προπονητής της ομάδας του ΓΣ Περιστερίου, Κώστας Λούδης, δήλωσε: «Το παιχνίδι κρίθηκε δεν κρίθηκε από την άμυνα, αλλά από την επίθεση. Στην άμυνα ήμασταν καλύτεροι, αλλά δυστυχώς είχαμε έναν αδικαιολόγητο εκνευρισμό στο τελευταίο 8λεπτο στο παιχνίδι μας που δεν ήταν φυσιολογικός. Αν είχαμε πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση και καλύτερες επιλογές θα μπορούσαμε να φτάσουμε στη νίκη. Δώσαμε όμως το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει και να χάσουμε πολύτιμους βαθμούς».