Παρότι έκανε μεγάλη προσπάθεια η ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου ηττήθηκε (13-11) από τον Πανιώνιο στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής του G1 της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη φάνηκε να αιφνιδιάζονται στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όπου αγωνίστηκαν χωρίς τον Πρέκα, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 4-0 στο πρώτο 8λεπτο.

Στη συνέχεια προσπάθησαν, αλλά το επιμέρους 4-4 έστειλε τις δυο ομάδες στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι 8-4 για τους «κυανέρυθρους».

Στο τρίτο 8λεπτο οι πολίστες του ΓΣΠ ήταν εξαιρετικοί και με επιμέρους σκορ 1-5, έφεραν τον αγώνα στα ίσια (9-9) στο τέλος του τρίτου 8λεπτου. Στην τελευταία περίοδο, ο Πανιώνιος έχοντας περισσότερη ενέργεια σημείωσε 4 γκολ και έφτασε στη νίκη έχοντας πρώτο σκόρερ τον Νίκολα Μοσκόφ με 6 τέρματα, ενώ από τον ΓΣ Περιστερίου ο Θανάσης Χρυσοσπάθης είχε 5 γκολ.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 4-0, 4-4, 1-5, 4-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δήμου): Γαλανίδης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 1, Παπάκος 1, Γραμματικός, Καλαϊτζής, Μοσκόφ 6, Μουρίκης 2, Γούνας 1, Σοφός, Καπετανάκης 2, Λιμαράκης, Παυλοστάθης, Κατραούρας.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Αναγνώστου, Μπιτσάκος Χρ. 1, Παπαδημητρίου, Μπιτσάκος Κ., Χρυσοσπάθης 5, Κουκουμάκης, Άντζιτς, Καρούντζος, Φώσκολος 3, Μπεριστιάνος 1, Τοράκης 1, Μπιτσάκος Ανδ., Χόλαντ, Μαστρογιαννάκος, Αλευρίδης.

Λούδης: «Κρατάμε την αντίδραση, καθοριστική η απουσία του Πρέκα»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Πανιώνιο, ο προπονητής του ΓΣ Περιστερίου, Κώστας Λούδης, δήλωσε: «Είναι ένα παιχνίδι, όπου κρατάμε την αντίδραση της ομάδας, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ. Από τη στιγμή που δεν πήραμε τον βαθμό της ισοπαλίας ή τους βαθμούς, κρατάω την αντίδραση μετά από το κακό ξεκίνημα, όπου ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 4-0. Αντιδράσαμε, γυρίσαμε το παιχνίδι κκαι θεωρώ στο τέλοςότι χάσαμε και από έλλειψη ενέργειας. Επίσης καθοριστική όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ήταν και η απουσία του Πρέκα από το παιχνίδι».