Την ισοπαλία πήρε (10-10) η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου από τον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Σεράφειο» κολυμβητήριο για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να αποσπάσουν την ισοπαλία.

Μετά το πρώτο 8λεπτο, όπου οι «κυανοκίτρινοι» είχαν το προβάδισμα (3-4), η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη (2-2 στο δεύτερο 8λεπτο και 2-2 στο τρίτο). Στην τελευταία περίοδο, ο Απόλλων Σμύρνης με επιμέρους σκορ 3-2 ισοφάρισε την αναμέτρηση.

Το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος για τον ΓΣ Περιστερίου θα διεξαχθεί στις 2 Μαρτίου και αφορά τη δεύτερη φάση, καθώς υπάρχει διακοπή περίπου τριών μηνών, λόγω της διεξαγωγής του Πανευρωπαϊκού και του Παγκόσμιου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 3-4, 2-2, 2-2, 3-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς, Μόκκας, Τρούλος 4, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης 2, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας 1, Τσαχιλίδης, Σολανάκης 2, Καβουσάνος, Τόττης, Τσιαβαλιάρης.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Αναγνώστου, Μπιτσάκος Χρ. 2, Παπαδημητρίου, Πρέκας 2, Χρυσοσπάθης 1, Κουκουμάκης, Άντζιτς 1, Καρούντζος 1, Φώσκολος 2, Μπεριστιάννος, Τοράκης 1, Μπιτσάκος Ανδρ., Χόλαντ, Μαστρογιαννάκος, Αλευρίδης.

Λούδης: «Δείξαμε μέρος των δυνατοτήτων μας»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Απόλλων Σμύρνης, ο προπονητής της ομάδας πόλο του ΓΣ Περιστερίου, Κώστας Λούδης, δήλωσε: «Ήταν ο τελευταίος αγωνας της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Έμεινα ευχαριστημένος απο τη διαθεση, την ένταση, την προσήλωση των αθλητών και την συγκέντρωση τους. Χάρηκα ακόμη περισσότερο, καθώς ήταν η τρίτη εμφάνιση σερί που η ομάδα μας δείχνει μέρος των δυνατοτήτων της απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που είναι πολύ καλός και το έχει δείξει στις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα και την Ευρώπη. Είμαστε η μοναδική ομάδα μετά τον Ολυμπιακό που έκοψε βαθμούς από τον Απόλλωνα».