Σκληρή «μάχη» έδωσε η ομάδα πόλο των ανδρών του ΓΣ Περιστερίου στο τελευταίο παιχνίδι των προκριματικών του Len Eurocup απέναντι στην οικοδέσποινα του Η’ ομίλου της διοργάνωσης Πρίμορατς Κότορ, όπου ηττήθηκε (12-6) και αποκλείστηκε.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, αλλά η ομάδα του Μαυροβουνίου έκλεισε το πρώτο 8λεπτο έχοντας το προβάδισμα (4-3). Με το επιμέρους 2-0 στη δεύτερη περίοδο οι ομάδες έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι 6-3 για την Πρίμορατς.

Στο δεύτερο μέρος και ειδικότερα στο τρίτο 8λεπτο το 3-1 της ομάδας του Μαυροβουνίου «κλείδωσε» τη νίκη καθώς το 9-4 δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης για την ανατροπή με συνέπεια οι «κυανοκίτρινοι» να γνωρίσουν την ήττα που σημαίνει ταυτόχρονα και τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση του Len Eurocup, με απολογισμό δυο νίκες και δυο ήττες.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 4-3, 2-0, 3-1, 3-2.

ΠΡΙΜΟΡΑΤΣ ΚΟΤΟΡ: Κραλ, Μπργκούλιαν 1, Μάρκοβιτς, Γκόπσεβιτς 2, Μρσιτς 3, Λάμπιε 1, Πέροβ, Κάστροπ, Βίκο 1, Βούκοβιτς, Τσέτκοβιτς 2, Στανόγιεβιτς 2, Ισλιάμοβιτς.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Αναγνώστου, Άντζιτς, Τοράκης, Πρέκας 1, Μπεριστιάνος, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χρ. 1, Καρούντζος, Φώσκολος 2, Χρυσοσπάθης 2, Παπαδημητρίου, Μπιτσάκος Ανδ. Χόλαντ.

Λούδης: «Τα παιδιά έκαναν κατάθεση ψυχής»!

Μετά το τέλος του αγώνα με την Πρίμορατς Κότορ και τον αποκλεισμό από το Len Eurocup, ο προπονητής του ΓΣ Περιστερίου, Κώστας Λούδης, δήλωσε: «Ξέραμε από την αρχή ότι είμαστε σ’ έναν πολύ δύσκολο όμιλο. Η Πρίμορατς προκρίθηκε αήττητη στην επόμενη φάση, καθώς είχε μόλις μια ισοπαλία με την Τεράσα. Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά, κάνανε κατάθεση ψυχής. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Είναι όμως σημαντικό ότι κατακτήσαμε την τρίτη θέση».

Και πρόσθεσε: «Καταφέραμε το Σάββατο (23/9) να πετύχουμε μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στην Ισπανική Τεράσα, μια ομάδα που πέρυσι έπαιξε στον τελικό του Challenger Cup και είναι σημαντικό που τελευταία μέρα διεκδικούσαμε την πρόκριση.

Θα το επαναλάβω για ακόμη μια φορά, είναι ένα άδικο σύστημα που αφήνει εκτός Ευρώπης ομάδες δυνατές κάτι που συμφώνησαν όλοι εδώ ακόμα και ο delegait των αγώνων ο οποίος είπε ότι θα το επισημάνει στην Len ότι είναι μια λάθος απόφαση».

Και ο Κώστας Λούδης, συμπλήρωσε: «Κάθε νίκη που κάνει το Περιστέρι στην Ευρώπη είναι ένα πολύ μεγάλο βήμα, γιατί πρόκειται για μια άπειρη ομάδα που συμμετείχε μόλις για δεύτερη φορά στην Ευρώπη. Είναι σημαντικό, κάθε χρόνο η ομάδα μεγαλώνει!».