Παρότι ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι η γυναικεία ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου ηττήθηκε (10-9) στα Χανιά από την ομώνυμη ομάδα για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι αθλήτριες του Θοδωρή Ανδρεάκου λύγισαν στο φινάλε και συγκεκριμένα στο 1:44 πριν τη λήξη της αναμέτρησης όταν η Άσπα Φουράκη ευστόχησε σε πέναλτι.

Η ομάδα του ΓΣΠ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 1-4 στο πρώτο 8λεπτο, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν μπροστά με 2-6, ωστόσο, τα Χανιά αντέδρασαν και με το επιμέρους 7-2 στο δεύτερο 8λεπτο έκλεισαν το πρώτο μέρος έχοντας το «πάνω χέρι» (8-6).

Στην τρίτη περίοδο οι πολίστριες του ΓΣΠ με το 0-2 ισοφάρισαν το παιχνίδι (8-8) και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο 8λεπτο με τα δυο γκολ της Φουράκη, καθώς νωρίτερα η Πέττα είχε ισοφαρίσει (9-9) πριν η πολίστρια των Χανίων σημειώσει το γκολ της νίκης με πέναλτι.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 1-4, 7-2, 0-2, 2-1.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Κατσουλάκης): Πασβάντη, Τρουλάκη, Ινάμπα 3, Φουράκη 3, Παπασηφάκη, Τσιουγκρή 1, Ζαχαράκη, Καβακούτσι 2, Καραδάκη, Αικ. Κουνδουράκη 1, Χαβρέ, Πενταράκη, Κυριακοπούλου, Γλυνιαδάκη, Βούλγαρη.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Λαλούση, Γροζοπούλου, Αποστολίδου 2, Κόλλια 1, Πετάση 1, Γκίκα, Πέττα 3, Λασκαρίδου, Κάσσαρη, Γκoτζιά 1, Καραγιάννη, Σκαρμούτσου, Λέβι 1.