Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε (17-9) του ΝΟ Χανίων, στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι «κυανοκίτρινοι» μετά από τις δυο ήττες από την Γλυφάδα και τον Παναθηναϊκό επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, μπαίνοντας στην τελική ευθεία για την υλοποίηση των στόχων τους.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη από το πρώτο 8λεπτο (5-2) είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και στο ημίχρονο (3-1 επιμέρους σκορ) είχαν εξασφαλίσει μια διαφορά 5 τερμάτων (8-3).

Στο δεύτερο μέρος, το επιμέρους 5-3 στο τρίτο 8λεπτο επέτρεψε στο Περιστέρι να «κλειδώσει» τη νίκη απέναντι στην ομάδα των Χανίων.

Επόμενος αντίπαλος του ΓΣ Περιστερίου για την 13η αγωνιστική (πρότελευταία της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος) της Α1 Εθνικής Κατηγορίας είναι την προσεχή Τετάρτη (29/11, 20:30) στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» ο Ολυμπιακός.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 5-2, 3-1, 5-3, 4-3.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Σεννής, Μπιτσάκος Χρ. 3, Παπαδημητρίου, Πρέκας, Χρυσοσπάθης 5, Κουκουμάκης 1, Άντζιτς 3, Καρούντζος 1, Φώσκολος 2, Μπεριστιάννος, Τοράκης, Μπιτσάκος Ανδρ. 2, Χόλαντ, Μαστρογιαννάκος, Αλευρίδης.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Βιζυράκης): Λεβεντάκης, Μαραγκουδάκης, Αράκι 2, Παζαΐτης, Παππάς, Μπατάκης 1, Χαριτάκης 1, Μητράκης 2, Γκουσάροφ 2, Τσιστράκης, Μαζοκοπάκης 1, Κουτρουλάκης.

Λούδης: «Κάναμε πολύ καλό παιχνίδι»

Μετά το τέλος του αγώνα με το ΝΟ Χανίων, ο προπονητής της ομάδας πόλο του ΓΣ Περιστερίου Κώστας Λούδης, δήλωσε: «Μετά απο δυο άσχημα αποτελέσματα και κακές εμφανίσεις με τη Γλυφάδα και τον Παναθηναϊκό, η ομάδα μας έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σ’ έναν σύλλογο που στις δυο τελευταίες αγωνιστικές έφερε ισοπαλία με τη Γλυφάδα και τον Παναθηναϊκό».

Και συμπλήρωσε: «Καταλάβαμε την κρισιμότητα του αγώνα, επιβάλλαμε τον ρυθμό μας και πήραμε μια εύκολη νίκη, που μας έδωσε τη δυνατότητα να αγωνιστούν και οι μικροί της ομάδας μας».