Την ήττα (19-11) γνώρισε η γυναικεία ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου από τον Εθνικό στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι αθλήτριες του Θοδωρή Ανδρεάκου έκαναν μεγάλη προσπάθεια, αλλά ο αντίπαλος μπήκε πιο δυνατά και πήρε το προβάδισμα (0-3) από το πρώτο 8λεπτο. Με το επιμέρους 2-6 στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Εθνικού είχε «κλειδώσει» τη νίκη, καθώς το τρίτο 8λεπτο ολοκληρώθηκε με το επιμέρους σκορ να είναι 2-7. Οι παίκτριες του ΓΣΠ ήταν πιο αποτελεσματικές στο τελευταίο 8λεπτο (7-3) με το οποίο μείωσαν την τελική διαφορά τερμάτων.

Επόμενος αντίπαλος της γυναικείας ομάδας του ΓΣ Περιστερίου είναι το επόμενο Σάββατο (18/11, 17:00) η ΝΕ Πατρών εκτός έδρας για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 0-3, 2-6, 2-7, 7-3.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Μαμόγλου 2, Λαλούση 1, Γροζοπούλου, Αποστολίδου 1, Κόλλια, Πετάση, Μπερίκου 2, Πέττα 1, Λασκαρίδου, Κάσσαρη 3, Γκοτζιά, Μαρία Καραγιάννη, Γκίκα, Λέβι 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 3, Ολγα Οικονόμου, Τέρνερ 1, Μπέτα, Ειρήνη Νίνου 2, Χατζηκυριακάκη 2, Άλκ. Μπενέκου 3, Μιχαϊλοβιτς, Κανετίδου 3, Ιόλη Μπενέκου 1, Τορνάρου 2, Λυδία Μαυρωτά, Κατσιμπρή 1, Κλαψιανού 1.