Τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η γυναικεία ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου που επικράτησε με 13-12 του ΝΟ Χανίων στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι αθλήτριες του Θοδωρή Ανδρεάκου είχαν τον έλεγχο από το πρώτο 8λεπτο (5-4) και ολοκλήρωσα το πρώτο ημίχρονο με διαφορά δυο τερμάτων (7-5). Στην επανάληψη, ο ΝΟ Χανίων ισορρόπησε το ματς και έκλεισε την τρίτη περίοδο με το σκορ 10-10.

Οι φιλοξενούμενες πέρασαν και μπροστά με 11-10, αλλά δυο γκολ της Ξένιας Πέττα και ένα της Άννας Μαμόγλου έδωσαν «αέρα» δυο τερμάτων (13-11) στον ΓΣΠ και το μόνο που πέτυχε η ομάδα του ΝΟ Χανίων ήταν να μειώσει σε 13-12 με την Πενταράκη.

Επόμενος αντίπαλος για την γυναικεία ομάδα του ΓΣ Περιστερίου το επόμενο Σάββατο (4/11, 19:00) ο Πανιώνιος στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 5-4, 2-1, 3-5, 3-2.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Μαμόγλου 4, Λαλούση, Γροζοπούλου, Αποστολίδου, Κόλλια, Πετάση, Μπερίκου, Πέττα 4, Λασκαρίδου 3, Κάσσαρη 1, Γκοτζιά, Καραγιάννη, Σκαρμούτσου, Λέβι 1.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Κατσουλάκης): Πασβάντη, Τρουλάκη, Φάρκας 1, Φουράκη 2, Παπασηφάκη 1, Τσιουγκρή 3, Ζαχαράκη, Καβακούτσι 1, Περδικάκη, Αικ. Κουνδουράκη, Πενταράκη 3, Κυριακοπούλου, Γλυνιαδάκη 1, Βούλγαρη.