Την ήττα (10-7) γνώρισε η ανδρική ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου από το ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» για την 1η αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι παίκτες του Κώστα Λούδη έκαναν μεγάλη προσπάθεια και είχαν τοον έλεγχο στο πρώτο 8λεπτο (2-1). Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο με το επιμέρους 0-3 οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (2-4).

Στο τρίτο 8λεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (επιμέρους σκορ 3-3) με τη διαφορά των δυο τερμάτων να παραμένει και στην τελευταία περίοδο η Βουλιαγμένη εξασφάλισε τη νίκη.

Οι πολίστες του ΓΣΠ έχασαν δυο πέναλτι τα οποία απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Βουλιαγμένης Παναγιώτης Τζωρτζάτος.

Επόμενος αντίπαλος για την ανδρική ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου το προσεχές Σάββατο (9/3, 15:00) στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας ο Υδραϊκός για την 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 2-1, 0-3, 3-3, 2-3.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Αναγνώστου, Μπιτσάκος Χρ., Παπαδημητρίου, Πρέκας, Χρυσοσπάθης 2, Κουκουμάκης, Άντζιτς 1, Κουρούβανης 1, Φώσκολος 2, Μπεριστιάνος, Τοράκης, Μπιτσάκος Ανδ. 1, Χόλαντ, Μαστρογιαννάκος, Αλευρίδης.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Σπάχιτς 1, Καλογερόπουλος 3, Αλμύρας, Ούμποβιτς 1, Παπασηφάκης 2, Γούντχεντ Ντ., Καστρινάκης, Καπότσης 1, Κουρούβανης 1, Κωνσταντόπουλος, Ανδρεάδης, Χατζής, Σαπουνάκης.

Λούδης: «Θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο»

Μετά το τέλος του αγώνα με τη Βουλιαγμένη, ο προπονητής της ομάδας του ΓΣ Περιστερίου, Κώστας Λούδης, δήλωσε: «Από τη μια είμαι ικανοποιημένος για πρώτο παιχνίδι μετά από τόσο μεγάλη διακοπή στο πρωτάθλημα απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα όπως είναι η Βουλιαγμένη, αλλά από την άλλη μας μένει μια πικρία καθώς θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Στις λεπτομέρεις κρίθηκε ο αγώνας. Ουσιαστικά η Βουλιαγμένη στο τέταρτο 8λεπτο πήρε μια διαφορά τριών γκολ και τη διατήρησε ως το τέλος».

Και συμπλήρωσε: Ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί για τρία 8λεπτα. Χάσαμε δυο πέναλτι ενώ θα μπορούσαμε να αποφύγουμε κάποια γκολ, αυτά τα στοιχεία έπαιξαν ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού».