Πάλεψε σκληρά η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης, αλλά ηττήθηκε (8-7) στον δεύτερο αγώνα της σειράς των playoffs για τις θέσεις 5η-8η, στο κολυμβητήριο της Χωράφας. Το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Μπογκντάνοβιτς, 2:01 πριν από το φινάλε του παιχνιδιού.

Έτσι οι «κυανοκίτρινοι» καταλαμβάνουν πλέον την 7η θέση στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας, ενώ ο Απόλλων Σμύρνης θα αντιμετωπίσει σε έναν και μοναδικό αγώνα κατάταξης, τον Πανιώνιο, διεκδικώντας την 5η θέση.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο 8λεπτο (0-2) και στη δεύτερη περίοδο έφεραν τον αγώνα στα ίσια (3-3). Στο τρίτο 8λεπτο πέρασαν και μπροστά στον αγώνα (5-4), αλλά το επιμέρους 2-4 στο τελευταίο 8λεπτο επέτρεψε στον Απόλλων Σμύρνης να πάρει τη νίκη.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 0-2, 3-1, 2-1, 2-4.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Σέννης, Μπιτσάκος Χρ. 1, Παπαδημητρίου, Πρέκας 1, Χρυσοσπάθης 1, Κουκουμάκης, Άντζιτς 2, Καρούντζος, Φώσκολος 1, Μπεριστιάνος, Τοράκης, Μπιτσάκος Ανδρ. 1, Χόλαντ, Μπιτσάκος Κ., Αλευρίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκας, Τρούλος, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας, Τσαχιλίδης, Σολανάκης 2, Καβουσανός, Τόττης, Τσιαβαλιάρης.