Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε (8-6) εκτός έδρας του Εθνικού στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα των Play in του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1, ανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας.

Πλέον, τα πάντα θα κριθούν στον τρίτο αγώνα που θα γίνει στο κολυμβητήριο της Χωράφας την προσεχή Τρίτη (23/4, 21:00). Οι πολίστες του Κώστα Λούδη θέλουν τη δεύτερη νίκη, για να πλασαριστούν στην πρώτη 8άδα του πρωταθλήματος και να πετύχουν τη συμμετοχή στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Εθνικό να έχει το προβάδισμα (1-0) στο πρώτο 8λεπτο, ενώ στη δεύτερη περίοδο με το επιμέρους 1-4 οι «κυανοκίτρινοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας ένα προβάδισμα 2 τερμάτων (2-4).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου δεν έχασε τον έλεγχο σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και πήρε μια μεγάλη νίκη.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 1-0, 1-4, 2-1, 2-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μυρίλος 1, Θαλασσινός 1, Τεσάνοβιτς, Γερακούδης, Ιωάννου, Πρωτοψάλτης, Καραβιώτης, Παπάκος Κ., Λαδάς Π. 2, Μεσκί 2, Λαδάς Σίμος, Πανάρετος, Μανδαλιός, Κώνστας.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Σεννής, Μπιτσάκος Χρ., Παπαδημητρίου, Πρέκας, Χρυσοσπάθης 2, Κουκουμάκης 1, Άντζιτς 3, Καρούντζος 1, Φώσκολος 1, Μπεριστιάνος, Τοράκης, Μπιτσάκος Ανδρ., Χόλαντ, Φλώρος, Αλευρίδης.

Λούδης: «Τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα και φτάσαμε σε μια δίκαιη νίκη»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Εθνικό ο προπονητής του ΓΣ Περιστερίου Κώστας Λούδης, δήλωσε: «Είναι σημαντική νίκη, γιατί ήταν ένας πολύ σημαντικός αγώνας. Ήταν μια αναμέτρηση χωρίς επιστροφή και θεωρώ ότι τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα και φτάσαμε σε μια δίκαιη νίκη, που θα μας δίνει τη δυνατότητα να γυρίσουμε στην έδρα μας και να διεκδικήσουμε την είσοδο στα playoffs και ταυτόχρονα γτην παρουσία μας στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας που ήταν και ο στόχος που θέσαμε στην αρχή της χρονιάς».