Σε μια αναμέτρηση με εναλλαγές στο σκορ η γυναικεία ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου πήρε την ισοπαλία (13-13) από την πολύ ισχυρή Γλυφάδα, στο κολυμβητήριο της Χωράφας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι πολίστριες του Θοδωρή Ανδρεάκου πάλευαν σκληρά με τον αντίπαλο που έχει μεγάλη ποιότητα. Μπορεί οι φιλοξενούμενες να είχαν το «πάνω χέρι» (1-2 στο πρώτο 8λεπτο και 3-4 στο τέλος του πρώτου μέρους), όμως οι «κυανοκίτρινες» δεν το έβαλαν κάτω και απαντούσαν.

Ακόμη και όταν ξέφυγε η Γλυφάδα με τρία τέρματα (7-4 και 8-5 στη τρίτη περίοδο, δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά. Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε 11-9, μείωσε η Μαμόγλου, η Διονυσία Κουρέτα έκανε το 12-10 για την ομάδα της στα 2:04, η Λασκαρίδου και η Μαμόγλου κατάφεραν και έφεραν το ματς στα ίσα, στα 36 δευτερόλεπτα.

Στη συνέχεια η Γλυφάδα με την Κουρέτα προηγήθηκε ξανά, αλλά οι πολίστριες του ΓΣΠ με τη Λασκαρίδου στα 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ισοφάρισε την αναμέτρηση.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 1-2 2-2, 4-5, 6-4.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Μαμόγλου 3, Λαλούση, Γροζοπούλου, Αποστολίδου 2, Κόλλια 2, Πετάση, Μπερίκου, Πέττα 1, Λασκαρίδου 2, Κάσσαρη 3, Γκοτζιά, Καραγιάννη, Σκαρμούτσου, Λέβι.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Καρύτσα, Παναγιώτα Νίνου 1, Μουστακαρία 4, Αναστασία Λούδη, Γρηγοροπούλου, Ρουμελιώτη, Κανελλοπούλου, Αδάμη, Ο’Ράιλι 1, Ελευθερία Φουντωτού 2, Πιοβάν 1, Κουρέτα 4, Τσιάρα, Κεχαγιόγλου, Σαλταμανίκα.