Δυο χαμένα πέναλτι και η αποβολή του Φάρκας Ντόρι οδήγησαν στην ήττα (8-7) της ομάδας πόλο του ΓΣ Περιστερίου από τον Υδραϊκό στο κολυμβητήριο του Αλίμου στην 6η και τελευταία αγωνιστική της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη που είχαν τον έλεγχο συνολικά στα τρία πρώτα 8λεπτα έχασαν δυο ευκαιρίες να σκοράρουν και στην ανατροπή του σκηνικού στο φινάλε έπαιξε ρόλο η αποβολή του Φάρκας Ντόρι.

Πλέον, ο ΓΣΠ θα αναμετρηθεί με τον ΠΑΟΚ στις δυο νίκες για το ποιος θα πάρει το «εισιτήριο» για την 8αδα του πρωταθλήματος. Το πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων θα γίνει στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» την προσεχή Τετάρτη (6/4), το δεύτερο στη Θεσσαλονίκη το Σάββατο (9/4) και εάν χρειαστεί τρίτο ματς θα πραγματοποιηθεί στη «Χωράφα» την επόμενο Δευτέρα (11/4).

Ο νικητής της σειράς θα αντιμετωπίσει σε σειρά αγώνων στις δυο νίκες με μειονέκτημα έδρας τον Πανιώνιο μετά το Πάσχα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι «κυανοκίτρινοι» είχαν τον έλεγχο με ένα επιμέρους 3-4 στο πρώτο 8λεπτο, ενώ έχασαν το δεύτερο (3-2) και επικράτησαν στο τρίτο (0-1). Όμως, παρότι είχαν το «πάνω χέρι» οι παίκτες του Κώστα Λούδη δεν ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση και με σκορ 2-0 στο τελευταίοι 8λεπτο ο Υδραϊκός πήρε τη νίκη και την πρώτη θέση στον όμιλο.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 3-4, 3-2, 0-1, 2-0.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Βολτυράκης): Γαλανίδης, Παζαΐτης, Θαλασσινός, Κοκκινάκης, Πρέκας 1, Αλμύρας, Μπλάνης, Γιάνκοβιτς 2, Φώσκολος 1, Άντζιτς 1, Χατζηγούλας 1, Αλβέρτης 1, Παρτσόγλου, Τζόκας, Βαλαβάνης.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Δαμίγος, Παπανικολάου 3, Φάρκας 1, Φάρμερ, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χρ. 1, Καρούντζος 1, Αγκόρτσας, Παπασιφάκης, Τοράκης, Λαδάς, Σαλτερής, Μυρίλος, Κυριαζής.

Λούδης: «Κάποια στιγμή θα πω πολλά»!

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Υδραϊκό, ο προπονητής της ομάδας πόλο του ΓΣ Περιστερίου Κώστας Λούδης, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Υδραϊκό για τη νίκη, αλλά δεν θέλω να πω τίποτε άλλο. Θα μιλήσω όμως και θα πω πολλά κάποια άλλη στιγμή».